איך להיות פרודוקטיבית יותר בתור עצמאית?

איכשהו קל מאוד לאבד את עצמנו בתור עצמאיות. זה שאפשר לעבוד בכל שעה ומכל מקום לפעמים גורם לנו להיות סביב העבודה כל הזמן. נכון שיש הרבה יתרונות בלהיות עצמאית כמו גמישות, אתגר, סיפוק, ריגוש והכנסה ללא תקרה, אבל כדי להיות עצמאית צריך המון משמעת עצמית, יצירתיות ולדעת לעבוד נכון וביעילות

אז במיוחד בשבילך החלטנו לכתוב פוסט על איך אפשר להיות פרודוקטיבית ולעבוד חכם ולא קשה יותר

לו"ז מתוכנן

בסוף כל יום עבודה תבני לך לו"ז ליום למחרת (את יכולה לעשות גם לו"ז שבועי אם זה יותר נוח לך ולבנות אותו בסוף כל שבוע).
בלו"ז הזה את מכניסה הכל. מתי יש לך פגישות, מתי יש לך סידורים, מתי את יוצאת להפסקת צהריים ואילו משימות את עושה בכל יום. את יכולה לנהל את הלוח זמנים הזה ביומן בפלאפון או יומן פיזי או באתרים שעוזרים לניהול משימות כמו אתר Trello , אתר חינמי מאוד נוח לשימוש ובמידה שאת עובדת עם עוד אנשים בעסק גם תוכלי לשתף אותם בלוחות שאת יוצרת. 

תזמון פוסטים

יש הרבה עצמאיות שמרגישות משועבדות לרשתות החברתיות בגלל הצורך להיות שם כל הזמן ולהעלות סטוריס ופוסטים. האמת שאין סיבה להיות כל הזמן וכל היום ברשתות החברתיות, אפשר להיראות גם בלי להיות. איך? ההמלצה שלנו היא לקבוע יום-יומיים מרוכזים ליצירת תכנים לרשתות החברתיות ואז לתזמן אותם למשך כל החודש. ניתן לתזמן פוסטים לפייסבוק ולאינסטגרם דרך הCreator studio של פייסבוק וניתן לתזמן סטוריס לאינסטגרם באתרים שונים כמו Later. שתי האפשרויות האלה הן חינמיות.

מעקב אחרי זמני עבודה

כדי לייעל את העבודה שלנו אנחנו צריכות קודם להבין איפה הבעיה ואילו משימות לוקחות לנו יותר מדי זמן ובכללי לדעת כמה זמן עבדנו על כל משימה. הדרך הכי נוחה לעקוב אחרי ביצוע המשימות היא בעזרת תוכנת Toggl. כל פעם שתתחילי לעבוד על משימה תוכלי להתחיל את השעון ולסמן על מה את עובדת. במידה והתוכנה תזהה שאת לא עושה כלום במחשב היא תברר איתך כשתחזרי אם את רוצה להחשיב את הזמן שלא היית כזמן עבודה או לא. למשל כתבת פוסט במשך חצי שעה ופתאום היתה לך שיחה דחופה ואז הלכת לשירותים ואז עשית הפסקה. אין סיכוי שתזכרי כמה זמן עבדת באמת וכמה זמן לא. התוכנה תדע את זה כי היא תזהה כמה זמן לא היית מול המחשב. ככה תוכלי לדעת כמה זמן באמת! עבדת וכמה זמן התעסקת בדברים אחרים. 

פלאפון על שקט

כשאת מתחילה לעבוד שימי את הפלאפון על שקט. כל התראה וטלפון מסיחים את דעתינו. גם אם אנחנו שזה רק לשנייה, כל הסחת דעת כזאת גורמת לנו לאבד ריכוז ומקשה עלינו לעבוד בצורה פרודוקטיבית. שימי לעצמך כלל: לטלפון ולהודעות את עונה רק בזמן ההפסקות ולא בזמן עבודה.

מיילים והודעות בשעה מרוכזת 

בהמשך לסעיף הקודם. עוד טיפ שיכול לעזור לך להיות יותר מרוכזת: תחליטי על שעה אחת ביום שבה את מתעסקת עם כל ההודעות והמיילים. כן כן גם תגובות ברשתות החברתיות. אם בכל פעם שתקבלי הודעה תעני עליה רוב הסיכויים שלא תספיקי לעבוד בכלל ותהיי רק על תקן מזכירה. 

ניצול זמן בנסיעות וסידורים

כשאת בדרכים או בסידורים את עדיין יכולה ללמוד ולהעשיר את הידע לגבי התחום שלך או לגבי נושאים מקצועיים כמו שיווק העסק, כתיבה ועוד. איך בדיוק תלמדי את אותם נושאים תוך כדי תנועה?  זה הזמן לעשות לך רשימה של פודקאסטים מעניינים שתוכלי לשמוע וללמוד גם כשאת בסידורים. ככה לא תרגישי שאת מבזבזת זמן יקר. 

להוציא כסף כדי לעשות כסף

בטח יש לך משימות חשובות לעסק שאת לא עושה אותן, כנראה בגלל חוסר זמן או חוסר בידע. למשל: הקמת אתר לעסק, ניהול עמוד אינסטגרם, שיווק ממומן בפייסבוק וכדומה.. המשימות האלו יכולות לקדם מאוד את העסק שלך וחבל שרק בגלל זמן או ידע הן לא יבוצעו. אם מדובר בחוסר זמן, אז כדאי להעסיק מישהו אחר שיעשה עבורך את המשימה ואם מדובר בחוסר ידע, אז כדאי לקחת ייעוץ או קורס שיראה לך איך לעשות את זה בעצמך. נכון שזאת הוצאה כספית, אבל הרבה פעמים ההוצאות האלה הן שיגרמו לך להרוויח הרבה יותר כסף.

תעדוף משימות

להיות עצמאית זה אומר שיש אינסוף משימות. לא משנה כמה תספיקי ביום זה תמיד ירגיש לך שזה לא היה מספיק ולכן חשוב מאוד שתעשי תעדוף למשימות. ככה הזמן עבודה היקר שלך לא יבוזבז על משימות לא חשובות שלא יקדמו אותך מספיק.

פינת עבודה נעימה

יש כאלו שלא מסוגלות לעבוד מהבית, כי דעתן מוסחת בקלות ויש כאלו שעובדות הכי טוב מהבית.

אם את מאלה שמעדיפות לעבוד מהבית, אז יש כמה דברים שיגרמו לך לעבוד יותר פרודוקטיבי:

  1. תסדרי לך פינת עבודה נעימה ונוחה (כסא נוח, תאורה טובה, מיזוג ועוד).
  2. בבוקר תפשטי את הפיג'מה ותתלבשי כאילו את יוצאת ליום עבודה במשרד .
  3. אל תעשי עבודות בית תוך כדי! אין לשטוף כלים או לנקות או לקפל כביסה. אם את חייבת לבצע עבודות בית תקבעי שעה ספציפית למתי את עושה אותן ( אחרי הפסקת צהריים שאולי גם ככה את עובדת בצורה פחות אפקטיבית או כשאת מסיימת לעבוד). 

משרד או בית קפה

בהמשך לסעיף הקודם, אם את מאלו שלא מסוגלות לעבוד מהבית אנחנו ממליצות לך לחפש מקום שכן מאפשר לך להיות מרוכזת ולעבוד כמו שצריך. תחפשי בתי קפה שיש שם עוד אנשים שעובדים על לפטופים ולא בתי קפה רועשים ועמוסים. אופציה נוספת זה לעבוד במתחם עבודה משותף או לשכור משרד. העיקר שתמצאי מקום שיהיה לך כיף לעבוד בו ויתן לך השראה. 

כמובן שיש עוד הרבה טיפים שיכולים לעזור לך לעבוד בצורה יותר פרודוקטיבית. אם יש לך טיפים שעוזרים לך נשמח שתכתבי אותם בתגובות

Leave A Reply